Loading...
Noha hirtelen felindulásból nehéz tárlatot rendezni, hiszen általában minden kiállítóterem, galéria minimum háromnegyed éves, de inkább hosszabb várólistára helyezi a jelentkezőket. De jelen esetben a szerencse vállalkozásunk mellé szegődött, s ha rövid - szinte flash mob jelleggel - de sikerült a budavári gótikus romtemplom több... more >> A Béke ultimátum kiállítás kifejezetten az ukrajnai háborúra való reagálás.
Noha hirtelen felindulásból nehéz tárlatot rendezni, hiszen általában minden kiállítóterem, galéria minimum háromnegyed éves, de inkább hosszabb várólistára helyezi a jelentkezőket. De jelen esetben a szerencse vállalkozásunk mellé szegődött, s ha rövid - szinte flash mob jelleggel - de sikerült a budavári gótikus romtemplom többszázéves Magdolna tornyának kiállítóterében megrendezni kiállításunkat.
Célunkat elértük, kiadtunk egy BÉKE ULTIMÁTUMOT.
A KOKSZ műhely alkotói ugyanis egyetlen puskalövés és veszteség nélkül elfoglalták a tornyot. Mi megtettük, ami tőlünk telik. Innentől a többi érintetteken a sor.
The Peace Ultimatum exhibition is an explicit response to the war in Ukraine.
Our exhibition is located in the exhibition space of the centuries-old Magdalene Tower of the Gothic ruined church in Buda Castle.
We have achieved our goal, we have published a BÉKE ULTIMÁTUM.
The artists of the KOKSZ workshop occupied the tower without a single gunshot and without any casualties.
We did our best. From now on, it is up to the others involved.
A KOKSZ Műhely egy mozaik szó. A Kortárs Karikatúristák és Szatirikusok név rövidítése. 2002-ben - éppen húsz éve - alakult, lényegében a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének egyik szakosztályaként. Szellemi és operatív alapítója Császár Tamás, grafikusművész, karikatúrista volt. A magyar képzőművészeti szcéna különös, filozófikus karakterű, gyakorta kellemetlenül őszinte, sejtelmesen háttérbe húzódó, s ennek ellenére nagyhatású, provokatív s karcosságaira éppen hihetetlen segítőszándékával rácáfoló karizmatikus figurája volt. A műhely tagságát ő hívta össze. Közöttük már életükben klasszicizálódott nagy mestereket, mint Kaján Tibor, Gyulai Líviusz, Hegedűs István, Sajdik Ferenc, Kemény György, Tettamanti Béla. De következetesen választotta a többi sajátosan egyéni karakterű alkotót, úgy mint: Árvay László, Bojcsuk Iván, Deák Kázmér, Fazekas Levente, Fenekovács László, Halász Géza, Jelenszky László, Lipták György, Kós Mihály, Makina, Patrovits Tamás, Surányi J. András, Szalay Pál, Varga Zsófi és jómagam, Szerényi Gábor. A társaság számos közös kiállítást rendezett itthon és külföldön, így például a római Magyar Akadémián, a bécsi Collegium Hungaricumban, a stuttgarti Tartományi Könyvtárban. A műhely tagjai rendszeresen, ámbár rendszertelenül találkoztak, a művészeti viták egy részét a budapesti Karton Galériában készült felvétel sorozaton archiválták is. Császár Tamás a KOKSZ Műhely spiritusz rektoraként - a Tarkovszkij filmből vett kifejezéssel - ,stalkerként irányította, provokálta, epatirozta a tagokat. Gyakran kockáztatva, hogy együtt marad-e a társulat. (Egy tag ki is lépett, bár továbbra is számítunk közreműködésére.) Császár Tamás, a stalker 2016 tavaszán meghalt. Torzóban maradt, töredékes, noha roppant izgalmas életműve a további korok és nemzedékek számára is élő, figyelemre méltó. A KOKSZ Műhely változó intenzitással működik tovább, az utóbbi évek kétséges és gyakran kétségbeejtő korszakai után, idén két kiállítással is előrukkolt. Mindkettőt én, mint a KOKSZ művészeti titkára szerveztem. Az előbbi válogatás - Élesztő címmel - a covid járvány utáni, remélt újrakezdés nyitányaként született.
Szerényi Gábor
a KOKSZ Műhely művészeti titkára
http://koksz.weebly.com/